MLG1608B3N9S
TDK Corporation
Inductor High Frequency Chip Unshielded Multi-Layer 3.9nH 0.3nH 100MHz 10Q-Factor Ceramic 600mA 140mOhm DCR 0603 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MLG1608B3N9S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TDK Corporation
  • Part No:
    MLG1608B3N9S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Inductance:
    3.9 nH
  • Type:
    High Frequency Chip
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    0.3 nH
  • Technology:
    Multi-Layer
  • Maximum DC Current:
    600 mA
  • Maximum DC Resistance:
    140 mOhm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    UnShielded
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 725
Can Ship immediately Buy all 725 in-stock or the regular minimum order quantity of 4000