AVR-M1608C120MT6AB
TDK Corporation
Var MLV 7.5VDC 50A 12V 0603 SMD Automotive T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AVRM1608C120MT6AB
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TDK Corporation
  • Part No:
    AVR-M1608C120MT6AB
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Varistor Voltage:
    12 V
  • Clamping Voltage:
    20 V
  • Clamping Current:
    2 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Dimension:
    1.6 x 0.8 x 0.8 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum DC Voltage Rating:
    7.5 V
  • Maximum Surge Current:
    50 A
  • Lead Style:
    N/R
  • Lead Pitch:
    N/R
  • Tolerance Voltage:
    20 %
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1,816
Ships today, if you order in Buy all 1,816 in-stock or the regular minimum order quantity of 4000