NR6028T470M
Taiyo Yuden
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 0.92A 0.39Ohm DCR 2424 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: NR6028T470M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Taiyo Yuden
  • Part No:
    NR6028T470M
  • Alias/AKA:
    LMNR6028T470M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Inductance:
    47 uH
  • Type:
    Power7105
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    207104%
  • Technology:
    Wirewound7103
  • Maximum DC Current:
    0.92 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.39 Ohm
  • Operating Temperature:
    -25 to 120 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    Shielded7102
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1,736
Can Ship immediately Buy all 1,736 in-stock or the regular minimum order quantity of 2000