NR6020T100M
Taiyo Yuden
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.4A 0.15Ohm DCR 2424 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 03/31/2026
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: NR6020T100M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Taiyo Yuden
  • Part No:
    NR6020T100M
  • Alias/AKA:
    LMNR6020T100M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Inductance:
    10 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    1.4 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.15 Ohm
  • Operating Temperature:
    -25 to 120 °C