MBKK2012T4R7M
Taiyo Yuden
Inductor Power Chip Wirewound 4.7uH 20% 1MHz Metal 600mA 615mOhm DCR 0805 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MBKK2012T4R7M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Taiyo Yuden
  • Part No:
    MBKK2012T4R7M
  • Alias/AKA:
    LQMBKK2012T4R7M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Inductance:
    4.7 uH
  • Type:
    Power Chip
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    600 mA
  • Maximum DC Resistance:
    615 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    N/A
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 2,600
Ships today, if you order in Buy all 2,600 in-stock or the regular minimum order quantity of 3000