LQBRC2016T101K
Taiyo Yuden
Inductor Power Chip Wirewound 100uH 10% 100KHz Ferrite 170mA 4.42Ohm DCR 0806 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LQBRC2016T101K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Taiyo Yuden
  • Part No:
    LQBRC2016T101K
  • Alias/AKA:
    BRC2016T101K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Inductance:
    100 uH
  • Type:
    Power Chip
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    170 mA
  • Maximum DC Resistance:
    4.42 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C