HMK316B7474KL-T
Taiyo Yuden
Multi Layer Ceramic Capacitor - SMD - 0.47uF ±10% - 100VDC - X7R - 1206 - Tape&Reel
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HMK316B7474KLT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Taiyo Yuden
  • Part No:
    HMK316B7474KL-T
  • Alias/AKA:
    CGHMK316B7474KL-T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    KP
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    0.47 uF
  • Voltage:
    100 VDC
  • Package/Case:
    1206
  • Tolerance:
    10 %
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1,992
Ships today, if you order in Buy all 1,992 in-stock or the regular minimum order quantity of 2000