A275KXX90-115/125VDC
Struthers-Dunn
Electromechanical Relay 125VDC 15A 3PST-NO-DM (75.8x58.9x85.6)mm Contactor Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: A275KXX90115125VDC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Struthers-Dunn
  • Part No:
    A275KXX90-115/125VDC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Maximum Current Rating:
    15 A
  • Contact Arrangement:
    3PST-NO-DM
  • DC Coil Voltage:
    125 V
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • Maximum DC Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum AC Voltage Rating:
    120 V