219ABAPLM-120A
Struthers-Dunn
Electromechanical Relay 120VAC 540Ohm 10A SPST-NO/DPDT/SPST-NC (64.1x36.8x83.7)mm Plug-In General Purpose Relay
Description +
Search Keywords: 219ABAPLM120A
  • Part No:
    219ABAPLM-120A
  • Alias/AKA:
    219ABAPLM-120VAC
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO,DPDT,SPST-NC
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Operating Temperature:
    -20 to 60 °C
  • Coil Resistance:
    540 Ohm