KT12-1A-40L-THT
Standex Electronics
Reed Relay, 1 Form A, SPST-NO, 12V, THT High IR >1 x 10^12 Ohms
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: KT121A40LTHT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Standex Electronics
  • Part No:
    KT12-1A-40L-THT
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    105
  • Type:
    Dry
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Carry Current:
    2.5 A
  • Maximum Switching Current:
    1 A