DSWC-7120
Stancor
Power Transformer 2500Vrms 56VA 7Term. Quick Connect/Solder Flange Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: DSWC7120
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Stancor
  • Part No:
    DSWC-7120
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    250
  • Primary Configuration:
    Dual
  • Primary Side Voltage:
    230,115 V
  • Secondary Configuration:
    Single
  • Secondary Side Voltage:
    120 V
  • Secondary Side Current:
    500 mA
  • Power Rating:
    56 VA
  • Mounting:
    Flange Mount
  • Dimension:
    93.7 x 47.6 x 58.8 mm