150D476X0020R2T
Sprague
Cap Tant Solid 47uF 20V 20% (7.34 X 17.42mm) Axial 125°C T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 150D476X0020R2T
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sprague
  • Part No:
    150D476X0020R2T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    47 uF
  • Voltage:
    20 VDC
  • Case Code:
    N/R
  • Tolerance:
    20 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Equivalent Series Resistance:
    N/A
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Dimension:
    17.42 x 7.34 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C