896HP-1AH-S-12VDC
Song Chuan
Power Relay - 12VDC - 50A - SPST-NO - (25.8x25.8x27.5)mm - THT Automotive.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 896HP1AHS12VDC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Song Chuan
  • Part No:
    896HP-1AH-S-12VDC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Contact Form:
    1 Form A
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Coil Current:
    133 mA
  • Coil Resistance:
    90 Ohm
  • Contact Material:
    Silver Tin Oxide
  • Operate Time:
    20 ms
  • Seal:
    Sealed
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C