703XCLM-120A
Song Chuan
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(35x33x54.5)mm Plug-In
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 703XCLM120A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Song Chuan
  • Part No:
    703XCLM-120A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    3PDT
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    11-Pin Circular Plug
  • Push to Test Button:
    Yes
  • Led Indicator:
  • Operating Temperature:
    -45 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    2.25 KOhm