HCTI-1000-2.4
Signal Transformer
The HCTI-1000-2.4 is a high-current toroidal inductor with a nominal inductance of 1000 µH, designed for vertical PCB mounting ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HCTI100024
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Signal Transformer
  • Part No:
    HCTI-1000-2.4
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    564
  • Inductance:
    1000(OCL)/593.6 uH
  • Type:
    Power7081
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    13.46 mm
  • Tolerance:
    157080%
  • Technology:
    Toroid7078
  • Maximum DC Resistance:
    0.3 Ohm
  • Maximum DC Current:
    2.4 A