SSC1000-25-12
Sensata / Crydom
IGBT Based Solid State Relay - DC Input - Control Input Voltage 8-16VDC/15mA - Output Voltage 1-1000VDC - Max Load Current 25A ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
IGBT Based Solid State Relay - DC Input - Control Input Voltage 8-16VDC/15mA - Output Voltage 1-1000VDC - Max Load Current 25A - 1 Form A - Panel Mount
Search Keywords: SSC10002512
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / Crydom
  • Part No:
    SSC1000-25-12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    5
  • Output Type:
    DC
  • Maximum Output Voltage:
    1000 V
  • Maximum Output Current:
    25 A
  • Output Device:
    Transistor
  • Input Type:
    DC
  • Input Voltage:
    16 V
  • Mounting:
    Screw
  • Circuit Arrangement:
    N/A
  • Dimension:
    58.4 x 45.7 x 22.9 mm