M5060CC1600
Sensata / Crydom
Power Module - Circuit Type CC - 60 A Maximum Load Current - 600 VAC Operating Voltage Range - Diode Module - Panel Mount.
Description +
Search Keywords: M5060CC1600
  • Part No:
    M5060CC1600
    EAR99
    185
  • Family:
    M5060CC1600
  • Configuration:
    Dual Common Cathode
  • Dimension:
    57.5 x 44.4 x 24.1 mm
  • Maximum Continuous Forward Current:
    60 A