LR600240D40
Sensata / Crydom
DIP Solid State Relay - Control Voltage 4-32 VDC - Operating Voltage 24-280 VAC - Load Current 40 A - 600 Vpk - PCB Mount - 1 ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DIP Solid State Relay - Control Voltage 4-32 VDC - Operating Voltage 24-280 VAC - Load Current 40 A - 600 Vpk - PCB Mount - 1 Form A
Search Keywords: LR600240D40
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / Crydom
  • Part No:
    LR600240D40
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    20
  • Output Type:
    AC
  • Maximum Output Voltage:
    280 V
  • Maximum Output Current:
    40 A
  • Output Device:
    SCR
  • Input Type:
    DC
  • Input Voltage:
    32 V
  • Mounting:
    Through Hole
  • Circuit Arrangement:
    1 Form A
  • Dimension:
    35 x 28.4 x 6.3 mm