- HDC100A120
HDC100A120
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 90-140 VAC Control Voltage Range - 120 A Maximum Load Current - 7-72 VDC Operating Voltage Range - LED Sta ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Solid State Relay - 90-140 VAC Control Voltage Range - 120 A Maximum Load Current - 7-72 VDC Operating Voltage Range - LED Status Indicator - Panel Mount.
Search Keywords: HDC100A120
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Sensata / Crydom
Part No:HDC100A120
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
5 -
Output Type:DC
Maximum Output Voltage:72 V
Maximum Output Current:120(RMS) A
Output Device:N/A
Input Type:AC
Mounting:Screw
Circuit Arrangement:N/A
Dimension:104 x 73.5 x 43.1 mm