EL240A10R-05
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 4-8 VDC Control Voltage Range - 10 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Instantan ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Solid State Relay - 4-8 VDC Control Voltage Range - 10 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Instantaneous Turn-On - LED Input Status Indicator - Standard Quick Connect - Panel Mount.
Search Keywords: EL240A10R05
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / Crydom
  • Part No:
    EL240A10R-05
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Output Type:
    AC
  • Maximum Output Voltage:
    280(RMS) V
  • Maximum Output Current:
    10(RMS) A
  • Output Device:
    N/A
  • Input Type:
    DC
  • Input Voltage:
    8 V
  • Mounting:
    Screw
  • Circuit Arrangement:
    N/A
  • Dimension:
    35.5 x 21 x 15 mm