EL100D10-05
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 4-8 VDC Control Voltage Range - 10 A Maximum Load Current - 3-100 VDC Operating Voltage Range - Standard Q ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Solid State Relay - 4-8 VDC Control Voltage Range - 10 A Maximum Load Current - 3-100 VDC Operating Voltage Range - Standard Quick Connect - Panel Mount.
Search Keywords: EL100D1005
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / Crydom
  • Part No:
    EL100D10-05
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    20
  • Output Type:
    DC
  • Maximum Output Voltage:
    100 V
  • Maximum Output Current:
    10 A
  • Output Device:
    MOSFET
  • Input Type:
    DC
  • Input Voltage:
    8 V
  • Mounting:
    Screw
  • Circuit Arrangement:
    N/A
  • Dimension:
    30 x 21.1 x 14.3 mm