- CMXE60D20
CMXE60D20
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 20-28 VDC Control - 20 A Max Load - 0-60 VDC Operating - MOSFET Output - PCB Mounting.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: CMXE60D20
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Sensata / Crydom
Part No:CMXE60D20
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410060
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Output Type:DC
Maximum Output Voltage:60 V
Maximum Output Current:20(RMS) A
Output Device:MOSFET
Input Type:DC
Input Voltage:28 V