IUGN6-1-53-7.50
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 1Pole 7.5A 80VDC
Description +
Search Keywords: IUGN6153750
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / AIRPAX
  • Part No:
    IUGN6-1-53-7.50
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3
  • Type:
    Hydraulic Magnetic
  • Voltage Rating:
    80 VDC
  • Number of Poles:
    1
  • Current Rating:
    7.5 A
  • Terminal Design:
    Screw
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Panel Mount
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1
Ships today, if you order in Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 3