IEG6-1-51-50.0-01-V
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 1Pole 50A 80VDC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: IEG615150001V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / AIRPAX
  • Part No:
    IEG6-1-51-50.0-01-V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3
  • Type:
    Hydraulic Magnetic
  • Voltage Rating:
    80 VDC
  • Number of Poles:
    1
  • Current Rating:
    50 A
  • Terminal Design:
    Screw
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C