ATR11-D-Y-63-BB-12.0A
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Thermal 1Pole 12A 240VAC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ATR11DY63BB120A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / AIRPAX
  • Part No:
    ATR11-D-Y-63-BB-12.0A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Thermal
  • Voltage Rating:
    240 VAC
  • Number of Poles:
    1
  • Current Rating:
    12 A
  • Terminal Design:
    Quick Connect
  • Operating Temperature:
    -20 to 60 °C