ZF1-10-01-T-WT-TR
ZF1-10-01-T-WT-TR
Samtec
In Stock: 1,750
Minimum Order: 25
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
ZF1-10-01-T-WT
Samtec
Conn FFC/FPC Connector SKT 10 POS 1mm Solder RA SMD Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ZF11001TWT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    ZF1-10-01-T-WT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    FFC/FPC Connector
  • Number of Contacts:
    10
  • Pitch:
    1 mm
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Termination Method:
    Solder
  • Maximum Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum Current Rating:
    1.9/Contact A
  • Dimension:
    17mm x 6.8mm x 3 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C