TSW-108-16-T-D
Samtec
Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TSW10816TD
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Samtec
  • Part No:
    TSW-108-16-T-D
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Unshrouded Header
  • Body Orientation:
    Straight
  • Gender:
    HDR
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pitch:
    2.54 mm
  • Number of Contacts:
    16
  • Maximum Voltage Rating:
    550 VAC
  • Maximum Current Rating:
    6.3/Contact A
  • Termination Method:
    Solder
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C