MPAT-044-D-T-08
Samtec
Conn PGA Adapter M/M 44 POS 2.54mm ST Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MPAT044DT08
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Samtec
  • Part No:
    MPAT-044-D-T-08
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    PGA Adapter
  • Body Orientation:
    Straight
  • Mounting:
    Through Hole
  • Gender:
    M/M
  • Pitch:
    2.54 mm
  • Number of Contacts:
    44
  • Maximum Voltage Rating:
    100 VDC
  • Maximum Current Rating:
    1/Contact A
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C