CMC-4015-40P
Same Sky®’s
4.0 mm - Omnidirectional - PCB Mount - 2.0 Vdc - Electret Condenser Microphone
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CMC401540P
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Same Sky®’s
  • Part No:
    CMC-4015-40P
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Directivity:
    Omnidirectional
  • Frequency Range:
    100 to 20000 Hz
  • Maximum Impedance:
    2200 Ohm
  • Family:
    CMC
  • Dimension:
    1.5 x 4 mm
  • Maximum Current Consumption:
    0.5 mA
  • Diameter:
    0.16 in
  • Depth:
    0.06 in