50TRV390M12.5X16
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 390uF - 20% - 50VDC - 12.5mm dia x 16mm - -40 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: 50TRV390M125X16
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    50TRV390M12.5X16
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1350
  • Capacitance Value:
    390 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    12.5 x 16 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    50 VDC