50PEV100M10X10.5
Rubycon America
Aluminum Polymer - SMD - 100uF - 20% - 50VDC - 10mm dia x 10.5mm - -55 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 50PEV100M10X105
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    50PEV100M10X10.5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Dimension:
    10.5(Max) x 10mm mm
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Family:
    PEV
  • Leakage Current:
    50@2Min uA
  • Lifetime:
    10000 h
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Construction:
    Cylindrical
  • Equivalent Series Resistance:
    0.028 Ohm