450TXW68MEFR16X35
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 68uF - 20% - 450VDC - 16mm dia x 35mm - -40 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: 450TXW68MEFR16X35
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    450TXW68MEFR16X35
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Capacitance Value:
    68 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    16 x 35 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    450 VDC