35ZL1000MEFC12.5X25
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 1000uF - 20% - 35VDC - 12.5mm dia x 25mm - -40 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 35ZL1000MEFC125X25
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    35ZL1000MEFC12.5X25
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    1000 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    35 VDC