35TXV100M8X10.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 100uF - 20% - 35VDC - 8mm dia x 10.5mm - -40 to 125°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 35TXV100M8X105
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    35TXV100M8X10.5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    8 x 10.5 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    35 VDC