250PK2R2MEFC6.3X11
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 2.2uF - 20% - 250VDC - 6.3mm dia x 11mm - -40 to 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 07/01/2027
Description +
Search Keywords: 250PK2R2MEFC63X11
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    250PK2R2MEFC6.3X11
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    2.2 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    6.3 x 11 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    250 VDC