16SEV47M5X5.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 47uF - 20% - 16VDC - 5mm dia x 5.5mm - -40 to 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 16SEV47M5X55
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    16SEV47M5X5.5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 190
Ships today, if you order in Buy all 190 in-stock or the regular minimum order quantity of 250