16SEV3300M18X16.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 3300uF - 20% - 16VDC - 18mm dia x 16.5mm - -40 to 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 16SEV3300M18X165
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    16SEV3300M18X16.5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    3300 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    18 x 16.5 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    16 VDC