10ZLS1000MEFC10X12.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 1000uF - 20% - 10VDC - 10mm dia x 12.5mm - -40 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: 10ZLS1000MEFC10X125
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    10ZLS1000MEFC10X12.5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    1000 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    10 x 12.5 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    10 VDC