10YXJ470M6.3X11
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 470uF - 20% - 10VDC - 6.3mm dia x 11mm - -40 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: 10YXJ470M63X11
  • Part No:
    10YXJ470M6.3X11
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    470 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Size:
    6.3 x 11 mm
  • Voltage:
    10 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 829
Ships today, if you order in Buy all 829 in-stock or the regular minimum order quantity of 2000