10YXH8200MEFC16X35.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 8200uF - 20% - 10VDC - 16mm dia x 35.5mm - -40 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: 10YXH8200MEFC16X355
  • Part No:
    10YXH8200MEFC16X35.5
    EAR99
    200
  • Capacitance Value:
    8200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Size:
    16 x 35.5 mm
  • Voltage:
    10 VDC