10YXF470MEFC8X11.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 470uF - 20% - 10VDC - 8mm dia x 11.5mm - -40 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: 10YXF470MEFC8X115
  • Part No:
    10YXF470MEFC8X11.5
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    470 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Size:
    8 x 11.5 mm
  • Voltage:
    10 VDC