10PX220MEFCT15X11
Rubycon America
Cap Aluminum Lytic 220uF 10V 20% (5 X 11mm) Radial 2.5mm 165mA 1000h 105A°C T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 10PX220MEFCT15X11
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    10PX220MEFCT15X11
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    2202179uF
  • Tolerance:
    202203%
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole2190
  • Size:
    5 x 11 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    102205VDC