BZT52C3V6S
Rectron
Zener Diode - 3.6 V - 200 mW Power Dissipation - 90 Ohms - Single Configuration - 5mA Test - SOD-323-2 Package - SMD/SMT Mount ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: BZT52C3V6S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rectron
  • Part No:
    BZT52C3V6S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    18000
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 12,000
Ships today, if you order in Buy all 12,000 in-stock or the regular minimum order quantity of 18000