Q2-Z-5/8-01-QB48IN-5
Qualtek Electronics
Heat Shrink - Thin Wall - 2:1 Ratio - Clr: Black - ID: 5/8" - L: 48" - 5/Pkg
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: Q2Z5801QB48IN5
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Qualtek Electronics
  • Part No:
    Q2-Z-5/8-01-QB48IN-5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Type:
    Tubing
  • Body Material:
    Polyolefin
  • Shrink Wall Type:
    Thin
  • Styles:
    Straight
  • Shrink Ratio:
    2:1
  • Dielectric Strength:
    20 KV/mm
  • Color:
    Black
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Inside Diameter After Shrinking:
    8 mm
  • Inside Diameter Before Shrinking:
    15.9 mm