- LM31-00000F-015PG
LM31-00000F-015PG
TE Connectivity Sensor Solutions
15PSIG LIQUID LEVEL PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: LM3100000F015PG
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:LM31-00000F-015PG
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026102080
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Electrical Connection:Cable 1 ft
Pressure Port/Fitting:1/2 MNPT
Output/Span:.5 – 4.5 V
Operating Temperature Range:-20 – 70 °C, -4 – 158 °F
Port Material:316L , PVC
Dimensions:Dia 1.12 in, Dia 28.6 mm
Pressure Range:0 – 15 psi
Pressure:1.034 bar, 15 psi