FN9620-M-10KN
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FN9620-M-10KN
Search Keywords: FN9620M10KN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity Sensor Solutions
  • Part No:
    FN9620-M-10KN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Force Load Cell Accuracy:
    ±.5 % of FS
  • Protection Index:
    IP68
  • Force Load Cell Sensor Type:
    Force Load Cells
  • Force Direction:
    Compression , Tension
  • Output Signal:
    ±1 mV/V , ±2 mV/V
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 90 °C, -40 – 194 °F
  • Force Load Cell Supply Voltage:
    10 VDC