- DP86-300D
DP86-300D
TE Connectivity Sensor Solutions
300 PSID MV DIFFERENTIAL PRESSURE SENSOR
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: DP86300D
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:DP86-300D
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
30 -
Media Isolated Pressure Sensor Supply Voltage:5 V
Pressure:300 psi
Media Isolated Pressure Sensor Type:Media Isolated mV Output Pressure Sensors
Pressure Port/Fitting:O- Ring Mount
Non-Linearity:± .1 %
Media Isolated Pressure Sensor Style:Differential
Media Isolated Pressure Sensor Package:O-Ring Mount
Supply Current:1.5 mA
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F
Dimensions:Dia .622 x .69 in, Dia 15.82 x 17.52 mm