- 86BSD300PA-3ASRL
86BSD300PA-3ASRL
TE Connectivity Sensor Solutions
PRESS,ISO,BACK-SIDE DIGITAL
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
PRESS,ISO,BACK-SIDE DIGITAL
Search Keywords: 86BSD300PA3ASRL
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:86BSD300PA-3ASRL
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
COO:CH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Electrical Connection:Ribbon Cable
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F
Output/Span:14 bit ADC
Pressure:20.68 bar, 300 psi
Dimensions:Dia .622 x .366 in, Dia 15.82 x 9.3 mm
Media Isolated Pressure Sensor Package:O-Ring Mount
Media Isolated Pressure Sensor Supply Voltage:3.3 V
Output Type:10% to 90%
Total Error Band:± 1 %
Media Isolated Pressure Sensor Accuracy:± .25 %
Supply Current:3 mA