- 86-300G-RT
86-300G-RT
TE Connectivity Sensor Solutions
300 PSIG MV VENT TUBE PRESSURE SENSOR
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: 86300GRT
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:86-300G-RT
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
30 -
Media Isolated Pressure Sensor Package:O-Ring Mount
Pressure:300 psi
Options:Vent Tube
Dimensions:Dia .622 x .448 in, Dia 15.82 x 11.4 mm
Media Isolated Pressure Sensor Type:Media Isolated mV Output Pressure Sensors
Overpressure:3X
Non-Linearity:± .1 %
Output/Span:100 mV
Electrical Connection:Ribbon Cable
Supply Current:1.5 mA
Media Isolated Pressure Sensor Style:Gage
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F