- 85-300G-4R
85-300G-4R
TE Connectivity Sensor Solutions
300 PSIG 1/4 -18 NPT RIBBON PRESS SENSOR
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: 85300G4R
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:85-300G-4R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Sensor Type:Media Isolated mV Output Pressure Sensors
Overpressure:3X
Type:Gage
Pressure:300 psi
Output/Span:100 mV
Dimensions:Dia .624 x .366 in, Dia 15.85 x 9.3 mm
Non-Linearity:± .1 %
Pressure Port/Fitting:1/4-18 NPT (7/8 Hex)
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F
Electrical Connection:Ribbon Cable
Package:Threaded Process Fittings , Weldable
Supply Current:1.5 mA